Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Leak-Resistant Narrow-Mouth Natural PP Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With double-seal closure with cap attached
| Includes | Double seal closure, no-drip pour lip |
|---|---|
| Shape | Round |
| Mouth | Narrow |
| Color | Natural |
| Packaging | Convenience |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Corning™ PYREXPLUS™ Reagent Bottles with Hollow standard taper Stoppers
Feature special coating for added safety
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Coating | Pyrexplus |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Biotainer™ Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the cost of cleaning, sterilizing and associated validations with Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Biotainer™ Bottles, ideal for storage and transport of biological materials.
| Height (Metric) | 299 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 5.6 in. |
| Shape | Round |
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Closure Size | 38 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Capacity (English) | 135.3 oz. |
| Capacity (Metric) | 4 L |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Bottles |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Storage Bottle |
| Diameter (Metric) | 143 mm |
| Mouth | Narrow |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, Non-cytotoxic, USP <661>, Non-pyrogenic, FDA 21 CFR 177.1520 |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.1 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 120°C |
| Height (English) | 11.77 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Boston Rounds with Rubber-lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber glass protects light-sensitive solutions
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Liner | Rubber |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Bottles Made of Teflon™ FEP with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform trace metal analysis and organic solvent applications with temperature and chemical-resistant Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Bottles Made of Teflon™ FEP with Closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Translucent |
| Material | Teflon FEP |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Closure Material | Tefzel™ ETFE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 260°C |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ KIMAX™ KimCote™ Narrow-Mouth Solution Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Plastic-coated for added safety
| Closure Size | No. 11.5 |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Class A, Type I) |
| Closure Material | Rubber |
DWK Life Sciences KIMBLE™ Amber Glass Boston Round Bottle, 250 mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
KIMBLE™ Amber Boston Rounds are made from Type III soda-lime glass and have a narrow-mouth design. Amber bottles help to protect contents from UV rays, making them ideal for light-sensitive products. Bottles are supplied without caps, and designed to protect the quality of stored liquids.
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Wide-Mouth Packers without Closures
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber glass for storage of light-sensitive powders
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Reagent Bottles with Flathead Color-Coded PTFE standard taper Stopper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Narrow-mouth solution bottle
| Includes | Red PTFE flathead stopper |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438-92, Type I, Class A |
| Closure Material | PTFE |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear French Squares without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Square shape maximizes lab storage space
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
Corning™ PYREX™ Tall-Form Glass Weighing Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cylindrical, tall-form glass bottle with hollow glass pennyhead stopper.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth Translucent Amber HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely store, ship and pack light-sensitive liquids with these translucent amber narrow-mouth bottles, featuring robust construction and amber PP closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Packaging Bottles |
| Mouth | Narrow |
| Material | HDPE |
| Closure Color | Opaque Amber |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polysulfone Dilution Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resist bases, weak acids and all aqueous solutions in applications with our clearest and most accurate dilution bottles.
| Height (Metric) | 152.9 mm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Width (English) | 1.75 in. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Length (English) | 1.75 in. |
| No. per Case | 48 |
| Material | Polysulfone |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Dilution Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| No. per Pack | 12 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Glass Reagent Bottle with Ground Glass Stopper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for shelf storage
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Color | Amber |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Opaque Amber HDPE Diagnostic Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely store and ship light-sensitive, small-volume valuable reagents with these opaque amber HDPE diagnostic bottles, for use in test kits and many small-volume applications.
| Product Type | Sample Container |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Opaque Amber |
| No. per Case | 2000 |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. Product meets the requirements for light-resistant containers per USP latest edition. |
| No. per Pack | 2000 |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |